Ventos regioninis parkas

Lankytinos vietos Papilėje ir jos apylinkėse

Papartynės malūno geologinė atodanga

Papartynėje yra dirbtinė juros geologinio periodo atodanga. Juros periodas – vidurinis mezozojaus eros periodas, tai Žemės vystymosi laikotarpis, prasidėjęs prieš 205 mln. metų ir baigęsis prieš 145 mln. metų. Juros periodas buvo šiltas ir drėgnas. Būdinga augmenija – paparčiai ir plikasėkliai. Bet visiems jis labiausiai žinomas kaip milžiniškų roplių (dinozaurų) atsiradimo ir vystymosi laikotarpis. Tuomet atsirado skraidantys ropliai ir pirmieji paukščiai. Belemnitai buvo pagrindinis vandens dinozaurų – ichtiozaurų – maistas. Juros periodo pabaigoje pasirodė pirmieji gaubtasėkliai augalai. 

Pagamės geologinės atodangos vietoje Juros periodo metu buvo jūros pakrantė – tai įrodo gausybė čia esančių fosilijų nuolaužų – jas susmulkino daugybę amžių pakrantę skalavusios bangos. Tuometinė jūra tyvuliavo didelėje Europos dalyje, taip pat ir Vakarų ir Pietvakarių Lietuvoje. Čia Juros periodo uolienos slūgso 60-300 m gylyje ir tik Papilės apylinkėse jos matomos atodangose.

Kiekvienas šioje atodangoje nesunkiai gali aptikti suakmenėjusių dvigeldžių moliuskų, brachiopodų, amonitų kiaukutų. Papilės apylinkėse surasta ir aprašyta daugiau kaip 300 gyvių rūšių.

 

Papartynės malūno geologinė atodanga: