Ventos regioninis parkas

Lankytinos vietos Viekšniuose ir jų apylinkėse

Juozo Miltinio tėviškė

Purvių miško glūdumoje stabtelėti kviečia senas Ramoniškių kaimas. Nepakartojamo grožio jam teikia Uogio upelio vingiai, o civilizacijos nesudarkytas jo žemupio slėnis paskelbtas kraštovaizdžio draustiniu. Anot senbuvių, iki XX a. vidurio šiame tik 135 ha ploto kaime būta 29 ūkių, juose gyveno apie 180 žmonių. Po II pasaulinio karo čia glaudėsi ir kovojo Lietuvos laisvės armijos „Vyčio“ būrio kovotojai. Ilgus metus tai buvo nuošaliausias Viekšnių valsčiaus kaimas, net elektra į jį atvesta tik 1969 metais.

Tačiau Ramoniškių vardą bene labiausiai išgarsino teatro režisieriaus ir aktoriaus Juozo Miltinio vaikystės takai. Būsimasis Panevėžio dramos teatro įkūrėjas ir vadovas Juozas Miltinis čia gyveno nuo šešerių metų, gausi šeima skurdo, tėvą pašaukus į kariuomenę, o motiną uždarius į kalėjimą, vaikai liko tik gerų žmonių globoje. Būsimasis režisierius ganė bandą, iš čia per pelkėtus miškus, per pavasariais patvinstantį Uogį, per sraunią Virvytę ir klastingą Ventą eidavo į Viekšnių pradinę mokyklą. Ramoniškių kaimo palaukėse jis brandino savo talentą, kūrė pirmuosius savo spektaklius ir sakydavo dar vaikiškus pamokslus bendraamžiams.

Šis miškuose pasiklydęs kaimas visam gyvenimui liko pasaulio didmiesčiuose gyvenusio, kūrusio ir studijavusio J. Miltinio širdyje, ir po daugelio metų, kai nebebuvo sodybos, kurioje šeimos gyventa, garsusis teatro kūrėjas apsilankydavo Ramoniškėse, žingsniuodamas vaikystės takais pasisemdavo jėgų ir sielai šviesos.

Minint J. Miltinio gimimo 90-ąsias metines, 1997 m. rudenį, Ramoniškėse atidengtas Stanislovo Adomaičio sukurtas stogastulpis, Uogio upelio vingyje pasodinta ąžuoliukų, įrengta jauki prisiminimų ir poilsio vieta, automobilių stovėjimo aikštele, 2 informaciniai stendai, lauko stalai ir suoliukai. Kiek tolėliau - 2009 m. kaimo atminimui pastatytas akmuo su lentelėje iškaltomis čia kadaise gyvenusių šeimų pavardėmis. Kasmet šiame kaime organizuojamos ramoniškiečių sueigos.

 

Juozo Miltinio tėviškė: