Ventos regioninis parkas

Šaltiškių molio karjeras

Dinozaurų medžioklė Ventos krašte tęsiasi

 

Šaltiškių molio karjere, esančiame šalia Ventos regioninio parko, rasti triaso geologiniame periode (prieš 250-200 mln. metų) gyvenusių roplių - fitozaurų fosilijos – du dantys ir dviejų žandikaulių liekanos. Archozaurų fosilijų pasaulyje randama mažiau nei dinozaurų.

 

Triaso periode per didžiausią Žemės istorijoje išmirimą išnyko daugiau kaip 90% jūrų gyvybės ir 70% sausumos gyvybės. Yra hipotezės, kad tokį išmirimą paskatino nukritęs meteoritas arba didelis vulkaninis aktyvumas. Šie įvykiai galėjo dramatiškai pakeisti Žemės klimatą, dėl ko šio laikotarpio fosilijų randama labai mažai. Tad radiniai Šaltiškių karjere yra unikalūs. Dabar Šaltiškių karjero radiniai yra Akmenės krašto muziejuje.

 

Fitozaurai yra išnykusi stambių, Vėlyvojo Triaso pusiau vandeninių roplių archozaurų grupė. Jie turėjo ilgą snukį (kaukolės dydis gali siekti daugiau kaip 120 cm), buvo gerai šarvuoti, savo dydžiu (apie 5 m. ilgio), išvaizda ir gyvenimo būdu labai panašūs į šiuolaikinius krokodilus, dominavo ežeruose, upėse ir pelkėse. Pavadinimas „phytosaur“ (augalėdis roplys) yra klaidinantis, šių roplių žandikalių ir dantų struktūra aiškiai rodo, kad fitozaurai buvo plėšrūnai.

 

Šie radiniai – toli gražu ne pirmieji Ventos krašte. Tame pačiame Šaltiškių molio karjere rasti trys stuburinių gyvūnų dantys. Vienas iš surastų dantų priklauso neatpažintos rūšies rykliui, kiti du dantys priklauso jūriniams ropliams, greičiausiai Goniopholis genties jūriniams krokodilams.

 

Labiausiai tikėtina dinozauro fosilija yra rasta Papilėje, Ventos regioniniame parke – tai stuburo slankstelis, eksponuojamas Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto muziejuje.