Ventos regioninis parkas

Naujienos
2019.11.26
Tvarkoma Papilės Juros periodo atodanga

Jura vadinamas vidurinis mezozojaus eros etapas, prasidėjęs prieš 205 milijonų metų ir  trukęs apie 60 milijonų metų. Šiuo laikotarpiu atsirado ropliai, vadinamieji dinozaurai. Kai kurie iš jų prisitaikė skraidyti ir davė pradžią šiandieninei paukščių įvairovei. Papilės atodangoje aptinkama daugiau kaip 300 juros periodo gyvūnų liekanų, augalų ir kitų fosilijų. Uolienos slūgso 60-300 m. gylyje ir tik Papilės apylinkėse yra matomos atodangose. Valstybės saugomas, geologinis gamtos paveldo paminklas yra vienas svarbiausių objektų net tik Ventos regioniniame parke, bet ir visoje Europoje.

Papilėje 1818 metais savo Baubliams prasirinko Dionizas Poška, o mokslinėje literatūroje Papilė minima nuo 1827 metų. Per tą laiką Ventos skardžiuose atsiveriančias tolimųjų amžių uolienas ir čia tyvuliavusių jūrų nuosėdas tyrinėjo Vokietijos, Rusijos, Lenkijos ir kitų šalių mokslininkai, čia yra dirbę visi žymiausi Lietuvos geologai, o geologui Č. Pakuckui už Papilės žemės turtų tyrinėjimus buvo suteiktas habilituoto daktaro mokslinis laipsnis. Keturių bestuburių moliuskų – amonitų – lotyniškuose pavadinimuose įrašytas Papilės vardas.

Papilėje prasidėjo Papilės Juros periodo atodangos  pavėsinės, atraminės sienutės, mažosios architektūros demontavimo darbai. Ši Juros periodo atodanga pritaikyta lankymui buvo 2006 metais, dėja bėgant metams pavėsinė sutręšo,  laikančiosios konstrukcijos pradėjo slinkti, atodanga tapo pavojinga lankytojams. 

Šis Valstybės saugomas geologinis gamtos paveldo objektas (Gamtos paminklas), bus iš naujo pritaikytas lankymui, pastatyti nauji modernūs stendai, suolai, rodyklės, įrengta baidarių išlipimo vieta, sutvarkoma aplinka.


Atgal