Ventos regioninis parkas

Naujienos
2017.09.14
Režisieriaus Juozo Miltinio 110 – sioms gimimo metinėms prisiminti

„Teatras, - kaip sakė Maestro Juozas Miltinis, - nėra žaidimas. Ir režisūra – ne profesija. Tai kažkoks burtas, magija... Toks teatras – pašėlusi jėga, įsisukusi į didžiausią žmonių būrį. Jis prasiveržia į apmirusį gyvenimą. Prarastą žmogiškumą įtraukia į tragišką išgyvenimą. Jis gaudo bedingstantį žmogiškumą, o ne išmoningus triukus rodo...“.

         Juozas Miltinis – vienas ryškiausių, žinomiausių režisierių Lietuvos teatre. Jo pažintis su Paryžiaus teatriniu gyvenimu, jo žymiu mokytoju Š. Diulenu buvo labai svarbus etapas jo biografijoje ir kūryboje. J. Miltinis daug rašė straipsnių „Naujojoje Romuvoje“ apie teatrą ir kultūrinį gyvenimą, vertė iš užsienio kalbų. Tačiau jo tikroji kūryba prasidėjo, įsteigus Panevėžio dramos teatrą. Tai buvo jo teatras, nors mažai kas tikėjo, kad iš to kas išeis. Kruopštaus J.Miltinio darbo dėka Lietuva turėjo savitą ir vienintelį tokį, Juozo Miltinio, teatrą. Čia buvo sukurta, suvaidinta daug vaidmenų, pastatyta spektaklių. . Garsiam ir žymiam Režisieriui Juozui Miltiniui teatras buvo svarbiausias dalykas.

      Kodėl Venta ir Juozas Miltinis? Todėl, kad režisierius čia gimė - 1907 m. rugsėjo 3 d. Akmenės žemėje, tiksliau Dabikinės (dabar Akmenės) geležinkelio stoties antrajame sargo namelyje, Jono ir Uršulės Miltinių šeimoje. Iki 1913 metų vaikystę praleido prie geležinkelio bėgių. Čia prasidėjo jo pirmieji žingsniai ir žaidimai gyvenime. Kaip jis yra sakęs: „Traukiniai buvo mano žaislai. Kitų žaislų neturėjau“.Tais pačiais metais su šeima įsikėlė gyventi į Ramoniškių kaimą (dabar Mažeikių rajonas). Mokėsi Viekšnių gimnazijoje, Prancūzijoje, Londone. Dirbo ir gyveno Panevėžyje, kur 1994 m. liepos 13 d. išėjo iš gyvenimo ir amžino poilsio atgulė gražiose Ramygalos gatvės kapinėse Panevėžyje. Juozo Miltinio tėvai palaidoti Viekšnių (Mažeikių rajonas) kapinėse. Pažymint režiesieriaus Juozo Miltinio 110 – ąsias gimimo metines, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės - Bitės Viešoji biblioteka, Juozo Miltinio palikimo studijų centras, Ventos miesto biblioteka  ir Ventos regioninis parkas pakvietė į paminėjimą, skirtą režisieriui „Teatras kaip ugnies žemė“. Į paminėjimą Ventoje atvyko Juozo Miltinio palikimo studijų centro vedėja Angelė Mikelinskaitė ir Juozo Miltinio mokinys, aktorius Albinas Kėleris. Svečiams iš Panevėžio buvo surengta ekskursija po Ventos regioninį parką. Jie aplankė režisieriui skirtą koplytstulpį Ramoniškėse, paminklinę lentą prie Akmenės geležinkelio stoties pastato, susipažino su ekspozicija Ventos regioninio parko lankytojų centre, aplankė Simono Daukanto kapą Papilėje. Svečius ekskursijoje lydėjo regioninio parko vyr. specialistas Ramūnas Dulinskis. Vakare svečiai dalyvavo Ventos miesto bibliotekoje surengtame paminėjime „Teatras kaip ugnies žemė“, kuris buvo skirtas Juozo Miltinio 110 –sioms gimimo metinėms.

    Roma Miltinienė, Ventos miesto bibliotekos – ffilialo padalinio vadovė


Atgal